2009. december 29., kedd
2009. december 26., szombat
H-81-es bázis - Base H-81
Végtelen sivatag - Endless desert
2009. december 25., péntek
2009. december 23., szerda
A vadnyugat bajnoka - Champion of the Wild West
2009. december 22., kedd
Csak a kedvedért... - Only for your mood...
Tegnap, amikor éppen hazafelé sétáltam a hóviharban, - s kezem és lábam is lefagyott már – hirtelen egy túlvilági lény állta utamat. Kövér, zömök testű férfi - vagy nő? - amorf teste, akár a mesebeli ördögébe is beillett volna, nemtelen volt. Félmeztelen felsőtestén - a hideg ellenére - izzadságcseppek gyöngyöztek, gyorsan gurultak a földet szántó szoknya felé, ahol aztán felszívódtak a kemény szövetben. Jobb kezében egy hatalmas bárdot tartott, ezüstösen csillogó halálosztó, éléről patakokban folyt a vér. Minden szörnyűség tetejébe a feje helyén, egy rozsdás, kiálló csavarokkal pettyezett acél piramis állt. Hatalmas, aránytalan és hátborzongató. Szem és orrnyílás nélkül, mintha csak a gonosz lelkével érzékelte volna a világot. Sikítani szerettem volna, de képtelen voltam még mozdulni is. Az egész démont valamilyen piros aura övezte, mintha egyenesen a pokolból tévedt volna fel, hogy megölje a magányosan sétáló fiút. Mert biztos élvezte a gyilkolást, erre volt berendezkedve, ez volt a feladata - elragadni az életeket és lerántani a sötétbe. Amikor a lény bal keze felemelkedett kissé megrettentem, de még mindig földbegyökerezett lábakkal álltam a bokáig érő hóban. A bárd maradt a helyén, csak barázdált bal keze lendült lassan felém. A piramisból karcos hang hallatszott ki, nehezen érthető, afféle statikus zörej, de kétségkívül magyar nyelven:
- Tudom bunkóság bal kézzel kezet fogni, de ez a bárd kibaszott nehéz, nem akarok bajlódni vele. - hamiskásan felkacagott.
Én nem mondtam semmit csak néztem, miután egy percig hiába várt leeresztette a kezét és ismét megszólalt gonosz hangján.
- Én az ördög vagyok és barátságomba fogadlak, mert te is elfogadtál engem. Kedvellek téged és mindig számíts rám. Egy ideig így álltam szemtől szembe az ördöggel, amikor fekete füst jelenséggel felrepült a felhők közé. Sokáig néztem még a kék eget, ahol a fekete füst egyre apróbbá vált, mígnem teljesen eltűnt. Könnyek gördültek végig az arcomon és következő pillanatban a kapualjba kuporodva sírtam. A hóvihar felerősödött és magába rejtett, ami az utcán volt. A város néma maradt, még a macskák is eltűntek a háztetők havas ormairól. Két napig senki nem jött ki Szentendréről.
2009. december 19., szombat
2009. december 13., vasárnap
Az első hópelyhek - The first snowflakes
Kissé fáradtan lebattyogtam a konyhába, hogy megfőzzem a család reggeli kávéját - ami nélkül senki nem tud felébredni. Először kitisztítottam a szűrőt; lassan, gondosan, odafigyelve az apróságokra és az oldalára ragadt zaccra. Utána a tartály következett; kanállal felkavartam az aljára ülepedett kávé dombot és az egész barna lét a WC-be öntöttem. Feltettem a vizet melegedni és meredten néztem magam elé. Talán öt perc elteltével hallottam, hogy a víz bugyogni kezdett, fölé hajoltam és áthatóan vizsgálni kezdtem a felszálló buborékokat, ahogy gyöngyöznek a víz felszínén. Az alján, mintha valami elszáradt növény ágai, a fény játékot űzött a vízzel és fiatal kacsokat festett az edény aljára. Lezártam a gázt és feltekintettem, ki az ablakon, ahol, mint megannyi buborék szállingóztak a kicsiny hópelyhek. Letelepedtek a fára, ráereszkedtek a fű megfagyott szálaira, belepték a kerti eszközöket, beférkőztek a legapróbb lyukakba is. A macskák valahonnan távolról figyelték a különös eseményt. A távolban kutya ugatott. Száz és száz fehér pötty száguldott lefelé a Földre. Kiöntöttem a kávét, betettem a mikroba és mire kortyolgatni kezdtem, a hó elállt és nem esett többé kertre. Hát ilyen volt az első hópelyhek megjelenése. Ez a kis semmiség jelezte az embereknek, hogy a három hónapig tartó fagy elkezdődött.
2009. december 9., szerda
Aliz Csodaországban - Alice in Wonderland
Az Újpesti busz gond nélkül gördült ki a Szentendrei állomásáról, megszokott útján száguldott végig: Át a felhőket, büszkén karcoló Megyeri-hídon, végig a szmogtól és kortól beszennyezett épületek mellett, szlalomozva, az elszabadult villanyborotvák között, majd befutott a végső kapun, leszálltunk és elkezdtük lassú hömpölygésünket a bolt felé.
- Pláza Másvilág.
Köszönet Gergőnek a fotóért.
2009. december 5., szombat
Alakváltó ünnepek - Transformer feasts
Aki netán lemaradt volna a fejlécem fantasztikus átalakulásáról, ne essen pánikba, mert lementettem a folyamat fázisait. Ezzel a sárgán világító lepkével próbálok az ünnepek közeledtére utalni, így hát ez úton is bejelenthetem, hogy hamarosan elkezdődik az ünnepi hajrá: A manók fürge kezei alatt szikráznak a szebbnél szebb ajándékok, a Mikulás még egyszer magára erőlteti a piros hacukát, a feleség pedig odaadó, anyai szeretettel süti a bejglit. Vastag hópelyhek verik az ablakokat, a Jézuska pedig már megfente a hatalmas szántalpakat. Valami ilyesmit szoktak mondani nem?
2009. december 2., szerda
Moleskine
2009. november 30., hétfő
Szemek - Eyes
2009. november 28., szombat
2009. november 27., péntek
2009. november 26., csütörtök
Bűnös város - Sin City
Forró szél süvített keresztül Irak homoktengere felett, a légáramlat felverte a dűnéket, új formába rendezte őket, majd folytatta útját a hosszú sivatagi út mentén, amíg elérte a hatalmas város falait. A nap perzselően tűzött, minden élőt eltaszítva - ezen a szörnyű környéken semmi nem maradt meg élve, Isten nem irgalmazott az itt élő népeknek. A kietlen sivatagban egyedüli oázisként állt a gyarló emberek által felhúzott Ninive grandiózus városa, de félt ki belépett az óriási kapukon, mert Ninive a bűn városa volt, ahol az embert szörnyűbb sors érte, mint a homokdűnék állandóan változó kegyetlen óceánjában.
A város, mint a túlvilág Nekropolisza vetett elnyúlt árnyékot a szent földre, melyek trónján véreskezű és bűnös uralkodó, maga a Sátán ült. Falai hazugsággal, gyilkossággal és rablással voltak tele, ami mint kátrány szennyezte a Tigris-folyó akkoriban éppen kiszikkadt folyómedrét. A földi pokol volt a város, ahova mintha a világ szennye telepedett volna le. De jaj nekik, átkozott lelkeknek, akikre nem várhatott más csak a kínkeserves pusztulás! Ó, ha Isten nem lenne ilyen kegyes korcs népéhez, talán örökké a feledés és a homok homályába veszett volna. Ninive! Minden erődöd olyan, mint a korán érő füge: megrázzák és lehullik örökre. Falaid megnyíltak a Gonosz erői előtt, harcosaid, akár az asszonyok. Hiába próbálsz védekezni a folyó vizével, a dicsőséges Nap felperzseli népedet.
Ostor csattan, dübörög a kerék. Kézről kézre járnak a rabszolgák. Az uralkodó parázna és népe se különb. Minden nap céda nők vére folyik az utcákon, a férfiak, akárha bíborszőnyegen taposnának, kerülgetik a holtesteket. Éhező gyerekek, sírnak egy falat kenyérért, térdre borulnak királyuk előtt, aki - mintha csak állatok lennének – oldalba rúgja őket. Anyák sikítása tölti be a sikátorok göcsörtös falait. Minden becsület kiveszett innen. Rendes férfiak csalnak, s ha kell, ölnek a családjukért és mégis, mint birkák tűrik a csapásokat, mert vezetőjük nem tesz értük semmit. Meggyötörten, az eléjük vetett kutyacsonton marakodnak. A nagyváros emberei elidegenedtek egymástól, nem törődnek a szomszédaikkal de még barátaikkal a sem. Vajon Isten bünteti őket, vagy másról van szó?
A király kegyetlen vezérként sétál végig a rohadó városon, a patkányok hordái szétnyílnak döngő léptei előtt, kezét széttárja és belenevet a felhők között élő arcába. Meztelenül fekszik az égboltot karcoló tornyában, ahol ezernyi szűzlány simogatja mocskos testét. Hollófekete, hullámos haja palástként omlik széles vállaira. Kicsiny, összehúzott szemei vörös tűzzel égnek, bordó szája undorító mosolyra húzódik. Arany csatokkal összefűzött, sötét szakálla a köldökéig ér. Ezernyi talpnyaló sereglik köréje, tömjénnel, mirhával, itallal, pénzel és a világon felelhető minden jóval kínálják őfenségét, akinek beszélnie sem kell, disznó tekintetével szavak nélkül parancsol. Írnokok oldalakat töltenek meg tökéletességével, tévhitbe ringatva Ninive népét.
A kastély előtt a város túlsó végéig - a kapuig - kígyózó, pálmafák sorával szegélyezett, emberek testével kirakott út vezet. Bal oldalon sorakozik a rengeteg lakóház, lépcsőzetesen lefelé húzódva a fellegvártól. Minél lejjebb jutunk, annál nagyobb nyomorúságot tapasztalunk, de a nyomor sem számít, Ninive városában mindenki egyformán bűnös. Jobb oldalt a nagy piac, ahol a glóbusz minden tájáról idesereglett népek árulják törvénytelen portékájukat. Itt áll a számtalan bordélyház, közvetlenül mellettük a katonai laktanya téglaépülete magasodik a várfal szintjéig, ahol százötven őr strázsál folyamatosan, tizenkét órás váltásban. És itt a fal. A fal, amelyet évtizedeken át építettek rabszolgák ezrei, s ami áttörhetetlen hegyláncként veszi körbe az egész várost.
Egy tiszta sivatagi éjszakán e fal elé állott egy öregember. Görnyedt hátú öregember, szakadt lepelbe burkolódzva. Hideg szél fújt, enyhítve a forróságot. A hívatlan látogató felnézett kámzsája alól, égszínkék tekintete végigfutott a kapun, ezután fel a falra, ahol az őrök, mint megannyi légy gyülekezett. Így szólott fel: - Gyülekezetek csak! Ninive királyához szólók! Szaporítsd kereskedőidet, hogy annyi legyen, mint égen a csillag! Katonáid, mint a sáskák! Gyülekezzetek csak fagyos éjszakai napokon, de amint felkel holnap a vöröslő napkorong, szétrebbentek s ki tudja hová! Várd a véget Ninive népe, vagy engedj be szörnyű kapudon hadd segítsek megfertőzött uralkodótok sötét elméjén. Az őrök egymásra néztek, a kőkapu pedig porfelhőt kavarva felnyílt a magányos öregember előtt.
És ezen éjszakán eldőlt a bűnös város sorsa. Ninive felől másnapra eltűntek a vészjósló felhők.
2009. november 22., vasárnap
Füst és füstölgés
Különös lény az ember: előbb gondtalanul szennyezi a környezetét, majd amikor szembesül azzal, hogy mit művelt kétségbeesik. Tulajdonképpen ez az egész olyan volt, akár egy nagy szembesítő show: rádöbbentünk a valóságra, hogy Budapest levegője európai viszonylatban az egyik legszennyezettebb. A városlakók nem mutatták, de legbelül mindenki félt, hogy most vajon mi lesz. És mi lett? Semmi. A szmog-riadó elmúlt, az emberek pedig ugyanúgy élnek, mint eddig. A környezetvédők, pedig akármit is csinálnak, valószínűleg ismét nem veszik észre őket. A lakosság kisebb része viszont elgondolkodott és feltette a két legfontosabb kérdést: Mitől keletkezik a szmog? Mit csinálhatunk, hogy ne alakuljon ki még egyszer? Ha pedig csak a légmozgás hiánya miatt van, akkor a környezetvédők mit akartak ellene tenni? Kérdések halmaza zúdult a nyakamba, a válaszokat pedig csak jóval később tudtam meg. Így hát, bizalmamat keresve elkezdtem kutatni a valódi okok után. Kutatásomat legalulról kezdtem el, - hogy végül a lépcső tetejére kerüljek – az utcán.
Április másodikán lementem a zöldségeshez, mert a szomszéd Ilus mesélte a Katinak, hogy 1000 forintért lehet akciósan venni egy vödör narancsot. Ennek az ajánlatnak nem mondhattam nemet, s amíg az asszony otthon maradt a gyerekkel, addig én elindultam a zöldségeshez. Éppen a Bogdányi utcában járhattam, amikor egy boltból beszélgetés hangjai szűrődtek ki. Egy negyven év körüli, kövér nő egy fiatal sráchoz beszélt.
- Én mondom neked, ez az egész amiatt a felmelegedés miatt volt.
- Globális? – kérdezte értelmesen a férfi.
- Az, az. Globális. Addig tettünk-vettünk, hogy ez a füst jött ki belőle. – a nő megszorította a fiú derekát és erőteljesen bólintott.
- Mármint a globális felmelegedés?
- Igen az!
- Januárban? Sára néni ne viccelődjön! – a srác legyintett egyet és megvakarta a borostáját. – A globális felmelegedés … még hogy … ez az egész a közeledő világ vége miatt van! 2012 december 21.: a Maja időszámítás véget ér! A világ tönkrement, ezért az ufók meg fognak büntetni minket és…
Úgy éreztem, hogy ezzel a beszélgetéssel nem megyek semmire, de mégis éreztem benne valami mélyről jövő feszültséget. Miután megvettem a narancsot hazasiettem, hogy leírjam a párbeszédet. A narancsok fele romlott volt, a kukában végezték.
Továbbléptem és áthelyeztem a kutatást a gyakorlatba. Elmentem a Deák Ferenc térre és megkérdeztem három embert, hátha velük többre megyek, mint a szentendreiekkel. Egy húszas éveiben járó srácot, egy hetven éves öregurat és egy harminc körüli nőt kérdeztem meg. Úgy érzem, ildomos, ha a nővel kezdem.
- Elnézést! Bocsánat!
- Igen. – a vörös ruhás nő lassan megfordult.
- Igen. Bocsánat. Felelne egy pár kérdésemre? Egy perc az egész.
- Igen. Miért is ne?
- Jól van. Köszönöm. Egy pillanatra, ha leülnénk…
- Hogyne, hogyne.
- Így. Szóval. Mi a véleménye a szmog-riadóról?
- Nos … nem is tudom. Szomorú, de tudja az már elmúlt, szóval nem érdekel. A férjemmel három kocsink van, máshogy nem tudnánk élni, tehát nem törődünk a szmoggal. Az okosok majd kitalálnak valamit.
- De hölgyem. Önt nem érdekli a környezete? Vagy akár azok az emberek, akiknek nincs kocsija. Ők megfulladnak az utcákon. Vagy azt akarja, hogy úgy éljünk, mint Tokióban? Maszkokkal és sűrített levegő tartályokkal? – kontráztam rá gyorsan. Nem tetszett ez a nő.
- Ha ez az ára. Mármint nekik sikerült. Miért ne menne itt is? De mit képzel, hogy valami hippi vagyok? Kit érdekel a környezet? Nem beszélve azokról az emberekről, akiknek nincs kocsija. Kiknek nincs ma kocsija? A koldusoknak! Nekik meg úgyis mindegy? – okoskodott.
- De kérem! Ez gyilkosság. Árt a többi embernek! – felháborodtam.
- Gyilkosság az, ha késsel leszúrok egy EMBERT. Ha én autóba ülök, az nem az.
- És mi lesz az emberi jogokkal? Mindenkinek joga van élni! – egyre dühösebb lettem.
- Maga részeg? Nagyon úgy tűnik. Ha nem megy el, akkor idehívom azt a rendőrt. Akarja? Tűnjön el! – a nő gyorsan felugrott és elfutott a parkoló felé.
Miután magamhoz tértem, odasétáltam a padon ücsörgő öregúrhoz. Hosszú, ősz haja, mint megannyi polipcsáp tekergett roskatag vállain. Lassan leültem mellé és melegen rámosolyogtam. Zsebéből elővett egy kis száraz kenyeret, majd dobálni kezdte a körénk sereglő galamboknak. Beszédre nyitottam a számat, de az öreg mutató ujja hirtelen a levegőbe emelkedett és csöndre intett. Egy perc múlva leeresztette és ő maga szólított meg.
- Mondjad fiam. Miért zavartál meg csöndes nyugalmamban?
- Csupán csak pár kérdést tettem volna fel.
- Mond! Mivel akarod fárasztani szegény szakállamat?
- Önnek mi a véleménye a szmog-riadóról?
- Hogy miről? – kérdezte és felém hunyorgott.
- A szmog-riadóról. – mondtam egy kicsit hangosabban.
- Szmog? Az meg mi? – kérdezte kíváncsian.
- Maga nem pesti ugye?
- Nem! Nem! – hangosan felköhögött. Etyekről jöttem fel az unokámhoz.
- Ön nem hallott a három hónapja bejelentett szmog-riadóról?
- Nem. De nézze. Itt is jön az unokám. Hogy milyen szép szál fiú lett belőle! Ejha! - Felvette az eddig rejtve maradt bükkfa botot és remegve keresztül ment a téren, hogy találkozzon az unokájával.
Kezdtem teljesen kétségbe esni. A két megkérdezett emberből az egyik egy nő, akit nem érdekel az egész a másik pedig egy jó szándékú öregúr, aki azt sem tudja, hogy mi fán terem a szmog. Hát ennyire elfelejtették az emberek? Hisz még csak három hónapja volt! Vagy csak nem akarnak róla beszélni? Aztán hirtelen támadt egy ötletem. Mi lenne, ha megkérdeznék egy fiatalt? Nos, nem volt választásom, odasétáltam egy fűben heverő társasághoz.
Négyen voltak. Egy kis körben ültek, a kör közepén pedig egy füstölgő vízipipa állt. Kellemesen elbeszélgettek, éppen akkor érkeztem, amikor a fekete hajú srác egy disznóvicc végére ért.
- Helló srácok! – szólítottam meg őket barátságosan.
- Csá! Nézett rám a fekete hajú srác. Már tudtam, hogy vele fogok beszélgetni. Értelmes, sötétbarna szemei nagyon megragadtak.
- Leülhetek ide a körötökbe?
- Nincs más választásunk ugye? Biztos valamilyen köcsög indexes vagy.
A kör kiszélesedett, így beültem a sráccal szembe. A haja egészen a szemébe lógott, enyhén beesett szemei voltak és fehér bőre. Nyakában egy furcsa jelkép lógott, valami kalapácsot ábrázolt, amibe belecsap egy villám. Színes csíkos pulcsija egészen kitűnt a fekete tömegből.
- Mi a helyzet? – kérdeztem és továbbjátszottam a szerepemet.
- Semmi tesó. Semmi. És veled?
- Hát. Voltaképpen én csak feltennék egy pár kérdést.
- Hogyne! Jó arcnak tűnsz! Kérsz? – és felém nyújtotta a pipát.
- Persze. Igen. Köszönöm. Szóval – mélyet szippantottam a pipából – mi a véleményed a szmog-riadóról?
- Szörnyű! Szerencsétlenek vagyunk! Szennyezzük a környezetet aztán most itt vagyunk. Nézd meg a füvet. Már az se a régi. - A többi srác felröhögött, de én mélyen a szemébe néztem. Lehet, hogy ez srác egy kicsit komolyabb az átlagnál?
- Így van. Szerinted mitől van ez az egész? – néztem ahogy a füst elborítja a srác arcát. Szemei rémisztően villogtak a sűrű füstben.
- Hát. A kocsiktól haver. A kocsiktól! Ha nem lenne ennyi belőle, akkor talán jobb lenne.
- De hát a cigaretta is káros. Sőt. A vízipipa is. Nem gondolod, ha nem lennének, akkor jobb lenne?
- Nem tudom haver. Szerintem például egy gyár sokkal durvább, mint ez. – fellendítette a vízipipát, majd visszatette a fűbe. – És különben is ennek legalább finom az illata.
- Na ja. És mivel lehetne enyhíteni?
- Hát kevesebb kocsi meg gyár! Logika haver! L-O-G-I-K-A! – betűzte lassan.
- Jól van. Köszönöm. Helló srácok.
Hazamentem. A feleségem és a gyerek már aludt. Egyedül álltam a tükör előtt és néztem az arcomat. Fél napot töltöttem azzal, hogy embereket megkérdezzek és nem jutottam semmire. Lehet, hogy tényleg ennyi lenne csak? A kocsik? Fölösleges a kutatás? Gondolatmenetemet a telefon csörgése szakította félbe.
Felvettem a telefont. A vonal sípolt egy darabig, majd pedig robbanásszerűen egy ordító hang azt kiáltotta:
- Halló?!
- Itt Barkonyi Ferenc, újságíró. Miben segíthetek? – halkan beszéltem. Nem tudhattam, hogy ki van a vonal másik végén.
- Kárpáti Eszter, környezetvédő. Megkaptam az üzenetét. – már nem ordított, de a hangja még mindig olyan volt, mint egy fűrészé.
- Igen! Reggel hívtam önt. Talán egy kicsit már későn érdeklődöm, de arra kérném, hogy mondja el a szmog-riadó valódi okát. Hogy mit tudok ellene tenni.
- A szmog-riadó? Igen, igen. Három hónapja volt, ugye? Január? Fagypont körüli hőmérsékleten gyakori. – miközben beszél. lassan odamegyek az ablakhoz. Nézem a lemenő napot. Fénye narancssárgára festi a szoba sarkait, elnyúlt árnyékokkal játszadozva a falon. – Legfőképpen a lakások és az irodák fűtése, okozza. A fosszilis tüzelőanyagok, a szén, az olaj, a gáz nagymértékű felhasználása váltja ki. A korom a porral vegyül, jelentős kén-dioxid szennyezést okoz. Mint Londonban. A légmozgás leáll. És hogy miért? Mert a Dunaparton épülő hatalmas irodaházak teljesen elzárják a szél útját. Szóval mondhatjuk úgy is, hogy olyan, mint egy öltöző, ami nem szellőzik, mert nincsenek ablakai. És ki zárta be az ablakokat? Hát mi! Tudja jól, hogy mi hiába jártatjuk a szánkat. Csak azt nem tudom, mi lesz, ha elered a savas eső! Vajon mi lesz akkor?
- Megkapjuk, amit megérdemlünk. Tudja mit? Köszönöm. Viszonthallásra. – lerakom a telefont. Lassan elindulok az előszoba felé. Közben érzem a talap alatt áramló padlófűtést. Még fütyülni is elkezdek. A cirkókazán elé álltam és egy határozott mozdulattal lekapcsoltam. Én ugyan nem szennyezem a környezetemet! Nem tudom megakadályozni a szennyezést, de legalább a magam részével csökkentem. És ha mindenki így gondolná … igen, akkor tökéletes lenne. Lefekszem az ágyba a feleségem mellé. Gyengéden átölelem Anna derekát és arra gondolok, hogy milyen jó, hogy már itt a tavasz, április van …
2009. november 21., szombat
Tizenhat feszület - Sixteen crucifix
2009. november 20., péntek
2009. november 19., csütörtök
Csütörtökön véget ér a Világ - On Thursday the World ends
2009. november 14., szombat
2009. november 5., csütörtök
Első álom - First dream
2009. november 2., hétfő
Több mint emberi - More than human
2009. október 25., vasárnap
100 vízió & 1 év - 100 vision & 1 year
Arra kérlek a kedves olvasó, hogy egy pillanatra hunyd le a szemed. Meg van? Számolj el 10-ig és kezd el olvasni a következő víziót. Próbálj mindent elképzelni, készíts a fejedben egy képzeletbeli rajzot és ússz egy kicsit a képtelen világban.
A kígyóbűvölő lusta szólamai lassan úsztak keresztül Budapest borgőzös utcáin, lázálomba taszítva a sikátorok göcsörtös falainak támaszkodó bódult fiatalokat. Boreső hullott alá a felhők közül és még is Isten is részegen hányt le a földi hamura. Kint a kémények füstölgő erdejében két fiú álldogált, tűnődve idézték József Attilát, miközben a csillagok zafírkék ragyogásán ámuldoztak. Az utca túloldalán álló üvegkastély falai között, egy nő megerőszakoltan térdepelt a VIII. kerület basája előtt. A kapukat oroszlánokon lovagló mezítelen nők őrizték, apró kezeikben a felhőket karcoló díszes, gyémánt lándzsákat szorongattak. A város nem nyugodt le szombat este - régi dühével darált be mindent, ami szép és nemes. Vörösen izzó szemei, parázsként gyújtották fel a környező fák lombkoronáit; hatalmas szájával sakálként ordított bele az éjszakába, megtöltve az emberek lelkét fájdalommal. Mintha a kiáltás lett volna vég kezdetét jelző kürtszó; az állatok kiengedték angyali szárnyaikat - mint megannyi mimóza virág – és felrepültek a csillagok közé, örök lenyomatukat hagyva a mélykék égbolton. Az üvegpalota falai remegni kezdek, a kapuőrök bénultan ejtették el fegyvereiket. A két fiú sikoltozni kezdett, a fiatalabbiknak apró izzadságcseppek gyöngyöztek a homlokán, az idősebb sólyomként vetődött le a kéményéről. Kabátja felszántotta az aszfaltot, ami azonnal kettényílt, a házak dőlni kezdtek. A Föld magmája kitört a felszínre, hosszan kígyózó láva folyamot vájva a betonba. Az utcát elborította a káosz. A várost beszippantotta egy bűzölgő feketelyuk, a fiúk még próbált belekapaszkodni a végtelen mély kút szélébe, de végül ők is feladták a küzdelmet és a kígyóbűvölő furulya dallamára, örökkévalónak tűnő álomra hajtották fejüket. Arcukat bíborra festette a hideg csempén szétfolyó bor, másnap reggel vakító fehér jelenésre ébredtek. Isten felébredt kiemelkedett a mocsokból és kinyújtotta kezét az ébredező embereknek. A Föld újjászületett. Végre vége lett a lázálomnak, a lerombolt házakon ott lobogott a nemzeti színű zászló, a patakok hangosan zúgni kezdtek; partjuk mentén apró állatokkal játszadoztak a gyerekek. Minden olyan szépnek tűnt, a szombati rideg valósághoz képest. A macskaköves utcákon vak kislányok énekeltek valami régi slágert, a boreső is elállt. A világ reszketve várta, hogy újra leszálljon az éjszaka, amikor minden elkezdődik elölről. Végtelen körforgás, aminek soha nem lesz vége, ördögi kör: az egyik elpusztul és hamvaiból létrejön egy másik. Akár egy főnix: Az előző parafrázisaként, próbál szebbet alkotni, de nem tudja, hogy a történelem megismétli önmagát. A démonok mindig mellettünk állnak. 1 év. 100 bejegyzés. 100 emlék. 100 szem figyeli, ahogy valami újra feltámad. Ezennel újra megnyitom a blogot.
Nyári emlékek, a szabadság brutalitásáról:
2009. június 18., csütörtök
Idomvas és Idus között - Between Timid and Timbuktu
Kurt Vonnegut
2009. június 17., szerda
2009. június 16., kedd
2009. június 15., hétfő
A végítélet felhői - The cloud of Doom
A teljes cikk: http://index.hu/tudomany/kornyezet/2009/06/12/a_vegitelet_felhoit_fotoztak_le_iowa_felett/
4n7r0p0m0rf1ku5
2009. június 14., vasárnap
Muzsika - Music
King Crimson - Moonchild
Kasabian - Secret Alphabets
Steppenwolf - Born to be Wild
The Beatles - Nowhere Man
Csak, hogy képben legyetek: Ezekből a számokból írtam ki az alant olvasható idézeteket. Jó hallgatózást.
2009. június 13., szombat
Jó vicc - Good joke
He's a real nowhere man
Sitting in his nowhere land
Making all his nowhere plans for nobody.
Doesn't have a point of view
Knows not where he's going to
Isn't he a bit like you and me?
Beatles
2009. június 12., péntek
Egy centivel a Föld felett - With a centimetre above the Earth
Like a true nature's child
We were born, born to be wild
We can climb so high
I never wanna die.
Steppenwolf
Mozgás. Ugrás. Sör. Lassú elégés. Hamu. Ugrás. Egy centivel a Föld felett. Ő is megmondta.
2009. június 11., csütörtök
2009. június 10., szerda
Jégen táncolni - Dancing on ice
2009. június 9., kedd
Ragacsos levegő - Clammy air
There's violence in the air
Gotta keep your wits about you
Be careful not to stare.
Kasabian
2009. június 8., hétfő
Siralmak - Laments
Szóval az van, hogy többen jelezték, hogy a blog haldoklik és nem is tévednek sokat, de már Jézus óta tudjuk, hogy a halálból való visszatérésnél nincs is mókásabb dolog, szóval lehet, hogy én is kipróbálom. Mindenesetre azt tudni kell, hogy jelenleg arra sincs időm, hogy levegőt vegyek és az alacsony tömeg megfojt. Visszabújok hát setét tornyomba, ahonnan csak mély dübörgés szól, ablakaimból néha kicsap egy zöldes fény és a koromfekete éjszakában villámok cikáznak, mikor eső végleg leáztatja majd az év mocskát. Vagyis remélem.
2009. május 28., csütörtök
Egy perc - One minute
- Szia. Van itt ingyen WC? – kérdezi a lány.
- Szervusz. Nem, azt hiszem nincs. Talán arra. – válaszol a fiú és elmutat a messziségbe.
Egy festett szőke hajú srác fut feléjük. Lelöki a járdáról a szentendreit, majd így szól – Niiiiincs ingyen WC?!
- Nincs. - válaszolja kimérten a szentendrei. Mosolyog.
- Szentendre SZAR hely! - ordítja kórusban az egész osztály.
- Ti honnan jöttök? – kérdezi elmenőben a szentendrei.
- Veszprémből.
A fiú hátra sem néz csak megy tovább. Az írás már kész is van.
2009. május 27., szerda
Kilences körzet - District 9
Dél-Afrika, Johannesburg, Soweto
Helikopterünk rotorjai lassan leálltak, amikor a pilóta kicsapta az ajtó, majd átvágva a forró porfelhőn szemünk elé tárult Johannesburg lelakott nyomornegyede. Egy meztelen kisfiú szaladt el a lábaim közt, egy bordó konténerhez sietett, ahol ráncigálni kezdte Doktor George Finley fizikus patyolatfehér vászonnadrágját. A fizikus gyorsan hátratekintett, a fiú kezébe nyomott egy érmét, és széles mosollyal az arcán közeledett felénk. A földön tábortűz maradványaival játszott a szél. A gyerek elszaladt újonnan szerzett pénzével a kezében, Dr. Finley kezet nyújtott és elindultunk a konténerek közti vékony folyosón. Dr. Finley az ötvenes éveiben járó, kopaszodó szemüveges férfi már előkészített egy nyugodt zugot, ahol beszélgethetünk vele. Bőrömet felperzselte az afrikai nap, szemgolyóim égtek, mire elértünk egy rozsdás dobozhoz. A színes gyöngyökkel elfüggönyözött bejárathoz érve még egyszer utoljára felpillantottam az égre, ahol megláttam a fejünk felett ellebegő, hatalmas csészealj alakú kolosszust. Oldalából hosszú, adóvevőszerű acélrudak meredeztek a felhők felé, alján egy óriási lyuk tátongott, aminek nem lehetett látni a végét. Acélszürke, fenyegető veszély: az idegenek hajója. Egy éve veti sötét árnyékát Johannesburg-ra. A kilences körzetbe érkeztünk, ahol az űrlények leszálltak fantasztikus robotjaikkal, hogy szomszédai legyenek a harmadik világbeli lakosoknak. A sötétség hirtelen elnyelt, amikor beléptem a konténerbe. Középen egy asztal állt, rajta poharak és egy kancsó víz. A falnak három széket volt nekitámasztva, közelebb húztuk őket, a kamerát felállítottuk és a felvétel elindult.
- Hogyan kezdődött az idegenek inváziója? – kérdeztem a fizikust és mindkettőnknek töltöttem egy pohár vizet.
- Nos, – kezdte el – kezdetben csak egy hatalmas árnyékot láttunk meg a fejünk felett. Napokig egyre csak ereszkedett, hamarosan az egész eget és a napkorongot is eltakarta. Örökké tartó este ereszkedett ránk. Aztán, amikor újra megpillanthattuk az égboltot, a Hold és a csillagok már fenn jártak. A tűz körül ültünk, amikor a sötétből kilépett valamiféle kinetikus robot. Hátán táska, arcát fekete üveg takarta, ezért nem láttam az arcát. Régen volt, de még mindig kristálytisztán emlékszem az első két mondatára. Percekig bámultuk egymást, vártuk, hogy ki szólal meg először. A gép hirtelen felmorgott, kissé recsegve beszélt, még is érthető angolsággal: - Miért nem engedtek el minket? Mi nem akarunk rosszat. Az utolsó szó még mindig visszahangzik bennem, habár már rég börtönbe zártuk az utolsó szörnyeteget is. Ez a bolygó a mienk, nem igaz?
2009. május 20., szerda
2009. május 17., vasárnap
2009. május 16., szombat
Visszzatekerés - Rewind
Emlékképek